Před kolonizací fotbal v Africe neznali. Obyvatelé subsaharské Afriky hovořící bantuskými jazyky dokonce neměli vlastní termín pro „míč”. Fotbal je tak v Africe koloniálním dědictvím, které se postupem času začalo šířit mezi původní obyvatele.
Fotbal poprvé přivezli do Jižní Afriky Britové v 60. letech 19. století, stejně tak jako do ostatních svých kolonií na západě Afriky. Nejinak tomu bylo i u dalších koloniálních mocností, kdy Francie měla vliv zejména na severu Afriky a ve svých koloniích v subsaharské Africe. Podobně se fotbal šířil v koloniích portugalských, německých, italských a španělských.
Nedlouho poté, co Anglická fotbalová asociace sepsala oficiální pravidla fotbalu (1863), státníci si v Berlíně, Paříži a Londýně rozdělili Afriku. První zaznamenaný fotbalový zápas v Africe můžeme datovat do doby, kdy Evropané začali kolonizovat Jižní Afriku, konkrétně Natal a Kapsko. Pravděpodobně se odehrál v srpnu roku 1862 v Kapském městě mezi vojáky a zaměstnanci koloniální správy. Podle některých autorů se první zápas uskutečnil na Zanzibaru na začátku 70. let 19. století.
Fotbal se začal zprvu šířit v afrických přístavech. S rozvojem železniční sítě nutné pro získávání přírodního bohatství, se rozšířil také do vnitrozemí. Způsob propagace fotbalu v Africe se lišil podle koloniální mocnosti, který kopíroval způsob správy kolonií. Zatímco Britové představili sport subsaharské Africe na počátku kolonizace, Francouzi s Belgičany, Portugalci a Italy byli mnohem pomalejší. Důvodem bylo, že sportovní kultura v Británii byla mnohem vyvinutější než ve zbytku Evropy. Britští námořníci, vojáci, obchodníci a zaměstnanci vlády hráli fotbal nejenom pro svoje pobavení, ale také ho vnímali jako evropskou „civilizační misi“ v Africe. Stejně tak jako Francouzi tedy spojili fotbal se svojí mission civilisatrice.
Fotbal se v Africe vyvíjel vlastní cestou, kdy sice místní hráli podle mezinárodních pravidel, ale do fotbalu byly inkorporovány africké prvky, jakými jsou magie, nové herní styly a rituály, čímž fotbal získal charakteristické rysy africké kultury.
Stále narůstající počet vojáků v Jižní Africe během bojů proti státu Zuluů a Afrikánců (potomků Búrů) inspiroval k založení první oficiální fotbalové organizace na africkém kontinentu. Fotbalové kluby Pietermaritzburg County Football Club a Natal Wasps FC byly vytvořeny kolem v 80. letech 20. století, stejně tak fotbalová asociace Natal Football Association. Fotbalová soutěž pro bělochy South African Football Association (SAFA) byla založena v roce 1892 a v roce 1910 se stala prvním členem FIFA na africkém kontinentu.
Zajímavostí je, že sice Evropané chtěli využít sport pro svoji civilizační misi, ale nepočítali s tím, že se fotbal stane novou příležitostí odboje pro místní obyvatele. Afričané nadále využívali fotbal jako možnost pro vytváření své národní identity. Na stadionech zpívali protestní písně, používali symboly a různá gesta na protest proti kolonizátorům.
Na začátku 20. století se s rychlým růstem afrických měst měnil i život v nich, a tak není překvapením, že nejstarší a neslavnější africké fotbalové kluby vznikaly v této době. Nejstarší fungující subsaharský klub vznikl v Akkře (Accra Hearts of Oak, 1911). Následoval tuniský klub Espérance of Tunis (1919), v Dakaru Jeanne d’Arc of Dakar (1921), v Yaoundé kluby Canon (1930) a Tonnerre Yaoundé (1934), v Dar es Salaamu Young African a Simba of Dar es Salaam (30. léta 20. století), v Brazzaville Diables Noirs a Renaissance of Brazzaville (30. léta 20. století), v Kinshase AS Vita Kinshasa, v Lubumbashi TP Englebert Lubumbashi (1932, v současnosti TP Mazembe) a v Johannesburgu pak Orlando Pirates Johannesburg (1937).
Dominantní role vládních sektorů při vzniku fotbalových klubů nebyla výjimečná. V Dar es Salaamu v roce 1942 vznikly vládou řízené fotbalové týmy při školách, poštách, železnicích, policii, nemocnicích a v armádním oddílu King’s African Rifles. Ty se staly hlavními soupeři pro týmy Young Africans a Old Boys (v současnosti známy jako Sunderland a Simba), které patří k nejpopulárnějším fotbalovým klubům v Tanzanii.
První oficiální fotbalová liga odstartovala v roce 1922 v Akkře a postupně vznikaly další. V Lagosu začala v roce 1930. V Dar es Salaamu ve východní Africe vznikla mezi lety 1928–1929 a na sousedním Zanzibaru v roce 1926. Segregovaná fotbalová liga byla vytvořena v Jižní Africe (1917) a v Zambii, kde vznikla fotbalová asociace v roce 1929, samozřejmě bez Afričanů. Ti si založili svoji vlastní asociaci během 30. let 20. století. Vznikaly i turnaje. V roce 1926 uspořádala Keňa a Uganda William Gossage Cup, kde je možné pozorovat první sponzoring sportovní události, když trofej do turnaje věnovala manufaktura na výrobu mýdla.
Použité zdroje
Alegi, Peter. 2010. African Soccerscapes: How a Continent Changed the World’s Game. Athens: Ohio University Center for International Studies. Africa in world history.
Armstrong, Gary a Giulianotti, Richard. 2004. Football in Africa: conflict, conciliation, and community. New York: Palgrave Macmillan.
Baller, Sussann a Miescher, Giorgio, eds. 2012. „Visualizing the game: global perspectives on football in Africa.“ Soccer & Society 13, č. 2. 139–155.
Elsey, Brenda a Pugliese, Stanislao G. 2017. „Football and the boundaries of history: critical studies in soccer.“ New York: Springer Nature, 2017.
Goldblatt, David. 2006. The ball is round: a global history of football. New York: Viking.
Hawkey, Ian. 2009. Feet of the chameleon: the story of African football. London: Portico.
Ncube, Lyton. 2014. „Bhora Mugedhi versus Bhora musango: The interface between football discourse and Zimbabwean politics.“ International Review for the Sociology of Sport 51 (2). 201–218.
Onwumechili, Chuka a Akindes, Gerard. 2014. Identity and nation in African football fans, community and clubs. England: Palgrave Macmillan.